Prof. Dr. Kıvılcım Yavuz Kimdir?

İlk öğrenimini TED Ankara Koleji, orta okul ve lise öğrenimini ise Gazi Anadolu Lisesi (Ankara)’nde tamamladı.

Tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1999 yılında mezun oldu. Aynı yıl TUS sınavında başarılı olarak ilk tercihi olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı; 2003 yılında Radyoloji Uzmanı oldu.

2004 yılında Amerika’nın Oregon Eyaleti’nde, girişimsel radyolojinin doğduğu yer ve halen dünyanın bu alandaki en önemli araştırma merkezlerinden biri olan Oregon Health and Science University (OHSU) Dotter Interventional Institute’da hem deneysel hem de klinik girişimsel radyoloji alanında çalışmalar yaptı, bilgi ve tecrübesini arttırdı. Burada Prof. Josef Rösch, Doç. Barry Uchida, Prof. Dusan Pavcnik gibi araştırma alanında; Prof. Frederick Keller, Prof. John Kaufman, Prof. Gary Nesbit, Prof. Stanley Barnwell gibi Girişimsel Radyoloji ve Nöroradyoloji klinik alanlarında duayen isimlerle çalıştı.

2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı’nda Girişimsel Nöroradyoloji alanında üst eğitim yaptı ve 2006 yılından itibaren bu üniversitede uzman doktor olarak çalışmalarına devam etti. 2009 yılında Doçent oldu. 2006-2013 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’ndeki görevine devam etti ve bu yıllar arasında boyun-beyin damar hastalıklarının anjiyografik (endovasküler) tedavileri konusunda çok sayıda çalışmaya katıldı, ulusal ve uluslararası dergilerde makaleleri yayınlandı, lokal ve uydu yayını aracılığı ile diğer hekimlerin eğitimi amaçlı canlı endovasküler cerrahi kurslarında (ACINR, LINNC-ACINR, WLNC) eğitici olarak yer aldı, çok sayıda Türk ve yabancı uyruklu radyoloji uzmanı hekimin bu alanda eğitimlerine katkıda bulundu.

2013 yılı sonunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı’nın daveti ile mezun olduğu üniversitede ‘Girişimsel Nöroradyoloji’ Ünitesini kurdu ve 2014 yılında Profesör ünvanı aldı. 2015-2016 yıllarında Girişimsel Nöroradyoloji Ünitesi’ne gelen Türk ve yabancı (Malezya) radyoloji uzmanları Girişimsel Nöroradyoloji alanında ileri düzey eğitim aldı. Halen Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak deneyimli ekibi ile çalışmalarına devam etmektedir.